Chov curtusek

ZAČÁTEK - ROZHODNUTÍ

Rozhodli jste se stát chovatelem a začít chovat hady? Pak pro to musíte několik věcí udělat!

Základem je pořídit si dostatečně prostorné terárium, odpovídající velikosti chovaného hada, a také zajistit pro budoucího chovance trvalý a spolehlivý zdroj potravy. Velmi důležité je uvědomit si, že zvíře není hračka, kterou odložíte do kouta, když na ni zrovna nemáte náladu. Chovatelství není jen o mazlení či kochání se pohledem na zvíře, ale je to také spousta práce a veliká zodpovědnost!

 

 

 

TERÁRIUM

Curtusky chovám v teráriích z laminovaných dřevotřískových desek. Pro dospělá, vzrostlá zvířata používám terária se základnou 130x65cm, pro odchov pak terária se základnou 60x37cm. Rozdělíme-li si pomyslně šířku terária na třetiny, pak v první třetině mám zavěšený keramický květináč se žárovkou, pod kterou se hadi ráno nahřívají. Odpoledne se pak odplazí do chladnější a tmavší části terária. Na výhřev jsou nejvhodnější klasické žárovky.

Jako podestýlku používám noviny, žádné rašeliniště není potřeba.

Nezbytnou součástí výbavy terária je miska s pitnou vodou. Vodu měním dle potřeby jednou za 4-5 dní.

Hady rosím jen občas, nepravidelně.

 

 

POŘÍZENÍ PRVNÍHO NEBO DALŠÍHO CHOVANCE

Nového chovance umístěte samostatně a do malého prostoru. Příliš velký prostor motivuje hada k hledání cesty na svobodu a nezajímá ho ani potrava. Velké terárium je nejčastějším důvodem nežravosti mladých chovanců. Doporučuji také hadovi pořídit nějaký úkryt a terárium jednoduše vybavit.

Nežravost hada by neměla trvat déle než dva až tři týdny. Než se had rozkrmí v novém prostředí, nerušte ho zbytečným přenášením. Pokud po týdnu aklimatizace nejeví had zájem o potravu, překontrolujte teplotu v teráriu a podle potřeby ji snižte, nebo zvyšte.

Je-li mladý chovanec v dobré kondici, přistupte k umělému krmení nejdříve po měsíci!

Při krmení myškou skákačkou odstraňte mrtvé myšce nejdříve chrup, a to horní i dolní. Tlamku pak zkontrolujte prstem a přesvědčte se, že neobsahuje žádné ostré úlomky. Pokud hada poraníte v jícnu potravou či pinzetou, s 99%-ní

pravděpodobností o něj příjdete! Myšku před umělým krmením namočte ve vodě čí vaječném bílku.

Většinou ale u mladých chovanců s rozkrmením problémy nebývají. I tak je však dobré najít si kontakt na zkušenějšího chovatele, který vám v případě potřeby poradí.

 

 

 

PÁŘENÍ

Jako většině hadů i curtuskám stačí ke stimulaci k páření zhruba měsíční ochlazení.

Místnost s terárii mám ve sklepních prostorách rodinného domu, takže ji na páření nemusím temperovat. Když se na podzim venku ochladí, klesne teplota i v místnosti.

Ani během období páření to nepřeháním s rosením. Jsou-li hadi v kondici, vědí, co mají dělat. :o)

P6280216  P8070163

 

Curtusky je možné vydatně krmit až do tří let, kdy jsou to již nádherná, vzrostlá zvířata, připravená na páření. Zakrmení se nemusíte obávat. Pokud však bylo páření neúspěšné a hadi stále jeví zájem o potravu, krmte je už jen velmi opatrně. Ve čtvrtém roce života už hadi rostou do délky jen velmi nepatrně a mohou začít tloustnout. Zatučnění hadi se pak musejí nechat vyhubnout, což trvá někdy i 2 roky (krajty, hroznýši) a pak znovu vykrmit. Zatučnění je nejčastější příčinou neplodnosti samic. Tlustý samec pak nejeví zájem o páření!

Curtusky jsou zavalití hadi, takže pokud mají tělo hroznýše a jsou hubení, odchovu se nedočkáte, případně vám samice naklade neoplozená vejce.

Doba páření trvá od listopadu až do února, ale i když používám jednoho samce na napáření několika samic, má zkušenost je taková, že probíhá do 14 dnů. Je dobré pářit samice hned (do týdne) po svleku, kdy samcům nejvíc voní.

Po páření jsou samice často hodně žravé a v tomto období je dobré jim dopřát. Samice v dobré kondici naklade života schopná a odolná vejce, ze kterých je silný odchov. Pokud vše probíhá bez komplikací, provede samice další svlek

zhruba za 3 měsíce a za 25 až 33 dní po svleku snáší vejce. Vajíčka po dokladení odebírám a umísťuji do inkubátoru.

 

 

INKUBÁTOR

Na trhu je dnes celá řada inkubátorů. Já používám již 28 let stále stejný, osvědčený typ a ten nehodlám měnit. Jedná se o akvárium, kde je na dně 10 cm vody. Ve vodě je podstavec, na kterém je umístěn molitan a ten je do půli zatopen. Na molitan pokládám vejce. Tento inkubátor používám u všech zvířat, která se líhnou z vajec - hadů, agam, chameleonů aj. Neosvědčil se pouze u kajmanů, a to kvůli vysoké vlhkosti. Proto jsem místo inkubace na vodním podloží zvolil způsob zahrabání do suchého písku.

Inkubátor vyhřívám akvarijním topným tělesem, které má sice určité teplotní výkyvy, ale i tak je líhnivost takřka 100%. Do inkubátoru vháním akvarijním vzduchovacím motorkem mírně vzduch, abych zajistil cirkulaci a zabránil plesnivění vajíček. Pokud se plíseň i přesto objeví, otřu postižené místo čistou, neochucenou lihovinou (slivovicí).

P4190068  P4190069

Inkubátor je zaklopený skleněným víkem, umístěným šikmo tak, aby vodní kondenzát neskapával na vejce.

P4020056 P4020054 

P4020051 P4020052

 

 

Při stabilní teplotě v rozmezí 28-29ºC se hadi líhnou za 75-80 dní, při teplotě 31-32ºC pak za 58-65 dní. POZOR! Příliš vysoká teplota v inkubátoru způsobuje deformace páteře. Nižší teplota se projeví pouze delší dobou inkubace. Teplota při inkubaci nemá sebemenší vliv na zabarvení hadů! Pokud inkubujete při vyšší teplotě, je dobré 14 dní před líhnutím teplotu snížit. Hadi jsou pak odolnější a živější. Blížící se dobu líhnutí poznáte podle ovadání (měknutí) vajec a pokud jste nechali nějaká slepená, jdou bez námahy oddělit. Vajíčka je možné také poměrně brzy otevřít a pozorovat vývoj zárodku, ale toto doporučuji až v době ovadání! Já otevírám vejce vždy ostrou žiletkou a to tak, že vejce shora promáčknu palcem a hrany prohlubně rožkem žiletky do půlky naříznu. Silné žíly, vyživující zárodek, před žiletkou uhnou, nůžkami je lehce přestřihnete. Při troše šikovnosti je tento způsob otevírání zcela bezpečný. Vejce otevírejte pouze shora, v dolní části je uložen žloutkový vak, vyživující zárodek.

 

Hadí vajíčka můžete libovolně otáčet, zárodek se vždy přetočí.

Když přijde doba líhnutí, hadi nejdříve vystrčí hlavu z vejce, často vylezou i do půlky ven. Takto vydrží někdy i 3 dny. Je to čas, kdy se oddělují od pupeční šňůry, proto se je nesnažte tahat ven. Můžete je přemístit do terária, ale i s obalem vejce!

P4190078 P5270162 

P5270171 P5280172

P5280176 P5280181

 

Malé curtusky nedělají svlek do čtrnácti dnů, jako většina hadů, ale zhruba za 5 týdnů. V této době je dobré jim poskytnout úkryt a za týden až dva jim nabídnout potravu. Mláďata zvládnou bez problémů myšku skákačku. Nekousavosti lze u hadů dosáhnout tak, že s nimi budete v prvních dnech života v častém kontaktu. Při krmení živou potravou je doporučuji potravu hadovi odebrat, pokud o ni do hodiny neprojeví zájem. Hrozí totiž, že neusmrcená potrava hada ohlodá a způsobí jeho uhynutí!

 

 

 

NEMOCI

Co se týče nemocí, radím, zvláště v chovatelských začátcích, vždy vyhledat odbornou pomoc. Zkušený chovatel si dokáže v mnohém poradit sám, ale mějte na paměti, že většinou jsou jeho zkušenosti draze získané.

Nejčastějším onemocněním je nachlazení. Je li podchyceno včas, postačí zvýšit teplotu v teráriu, nerosit a zajistit stále čerstvou pitnou vodu. Had se dostane do kondice za několik dní, ale může to trvat měsíc. Dalším častým onemocněním je hniloba tlamky, případně zanícené poranění. Na toto postačí tinktura Multiject IMM, dostupná u každého veterináře. Ráno a večer potřete důkladně obě patra a

za pár dní je po starostech. Vitamíny podávám jednou měsíčně. Osvědčily se mi přípravky AD3 a Roboran H, které jsou k dostání v lékárně.

 

 

A NA ZÁVĚR

Své chovatelské zkušenosti jsem se snažil popsat stručnou a srozumitelnou formou. Uvedené poznatky se nevztahují pouze k curtuskám, ale k hroznýšovitým obecně.

Často se na mě obracejí chovatelé s prosbami o radu. Budete-li mít otázky a já budu znát odpovědí, rád poradím i vám. Všem opravdovým chovatelům přeji hodně úspěchů v chovu!